Sākums
   
Katalogs
   
Pakalpojumi
   
Galerija
   
Uzņēmumi
   
Pasūtīt
   
Kontakti
 
87
 
Meklē augu grupas, augu veidus, augus, uzņēmumus, uzņēmumu darbības veidus!


 
Pasākumi
 

Pievieno savu pasākumu!
 
Raksti
 

Augļu koki
AUGĻU KOKU APGRIEŠANA...
 
Sīpolpuķes
Liliju stādīšana....
 
Rozes
Rožu mēslojums OSMOCOTE-kā tas darbojas?...
 
Telpu augi
LU Botaniskajā dāŗzā zied acālijas....
 
 
Iesakam
 
1
 Roze Krūmroze Uetersens Rosenkonigin
2
 Roze Tantau nostalgic "Nostalgie"
3
 Tulpes Kees Nelis 11/12 10gb
4
 
5
 Vīnogas Sēle
6
 
7
 Roze Tējhibrīdroze LOLITA
8
 FLOROVIT mēslojums zemenēm un ogu krūmiem, 1kg
9
 Augstais bārdainais īriss "Terre A Silex"
10
 Roze Tējhibrīdroze ANTON AUS TIROL
 
Statistika
 

 Stādi: 5004
 Stādu veidi: 3709
 Stādu vienības: 331862
 Uzņēmumi: 24
 

     
 

Visi (112)  Augļu koki (5)  Augsnes uzlabošana (4)  Ciemos dārzā.... (1)  Dārza darbu kalendārs (3)  Dārzeņi (8)  Dažādi (16)  Lapu koki un krūmi (10)  Ogulāji (8)  Receptes (1)  Rozes (4)  Sēklas (1)  Sīpolpuķes (7)  Skuju koki (1)  Telpu augi (1)  Vīnogas (1)  Zāliens (1)  Ziedi (12)  Ziemcietes (16)  
 
Raksti > Raksta apraksts
Pievienoja: Agita (Admin) - 14.11.2010

Dekoratīvās kolejas jeb Skaistnātres


                                       Prasīgas, bet devīgas, dekoratīvas kolejas jeb skaistnātres(Skaistnātrītes telpās un dobē) 

 /Žurnāls"Dārzā"/2010 

Zane Purne, Nacionālā botāniskā dārza oranžērijas augu nodaļas vadītāja                                

Jau daudzus gadus gandrīz vai katrā dārzā tiek stādītas košo lapu kolejas (Coleus). Tās kļūst arvien populārākas, jo iekaro arī balkonkastes, jumta dārzus, vaļējas terases un citas vēl neparastākas vietas, arī telpas. Ikdienā tās parasti sauc par skaistnātrēm. Un ne bez pamata – koleju lapu forma un šķautnainie stumbri ļoti atgādina mums pierasto savvaļā augošo nātri.Ar to salīdzināšana nebeidzas – iespējams, ka lapu daždažādo krāsu dēļ kodijās saskata līdzību arī ar eiforbiju dzimtas (Euphorbiaceae) augiem – kodijām (Codiaeum syn. Croton). Šad un tad dzirdēts, ka skaistnātres sauc par nabagu kodijām, un ne bez pamata – neraugoties uz to lēto cenu, lapu krāšņumā skaistnātres savas daudz dārgākās līdzinieces bieži vien pat pārspēj.         

Daudzgadība ne vienmēr ir priekšrocība 

Skaistnātres pieder lūpziežu dzimtai (Labiatae), to ģinti botāniķi tagad ir pārdēvējuši par Solenostemon scutellarioides (sinonīms Coleus blumei – Blūma skaistnātre). Ģintī ir zināmas aptuveni 150 sugas, savvaļā visvairāk izplatītas tropiskajā Āzijā un Āfrikā. Visaktīvāk un visplašāk izmantotā suga Coleus blumei brīvā dabā aug Javas salā. Lai arī skaistnātres ir daudzgadīgi lakstaugi, tās pie mums pārsvarā audzē tikai vienu gadu, dažkārt pat vēl īsāku laiku. Izskaidrojums tam ir vienkāršs – ņemot vērā auga tropisko izcelsmi, tās nav salcietīgas, tādēļ pārziemināšana sagādā zināmas problēmas. Galvenā nelaime ir tā, ka apstākļi ziemas periodā telpās būtiski atšķiras no auga dabiskajiem apstākļiem Āzijā vai Āfrikā. Mums krietni pietrūkst gaismas, gaisa mitruma, bet telpās parasti ir pārlieku silti. Kolejas vislabāk ziemotu ļoti gaišās telpās pie temperatūras, kas nepārsniedz 12°C. Ja arī pārziemošana speciāli pielāgotās telpās izdodas nevainojami, jārēķinās ar vēl kādu skaistnātru īpašību. Vairākus gadus audzis augs apakšējā stumbra daļā zaudē dekorativitāti – pārkoksnējas un paliek bez lapām, kuras tur neataug. Šis apraksts raisa zināmas pārdomas, kuru rezultātā ir izdarāms tikai viens secinājums – nav nozīmes ieguldīt milzu pūles koleju saglabāšanā ziemas apstākļos, jo šie augi, par lielu laimi to cienītājiem, ir viegli pavairojami ar sēklām. Tas nozīmē – katru gadu iegūstami no jauna.  

Kā pareizi sēt? 

Lai iegūtu labus koleju stādus, nevajadzētu slinkot un sēklas iesēt ļoti agri – jau ziemas beigās, janvāra otrajā pusē, februārī. Protams, nekas ļauns nenotiks, ja sēšana tiks veikta agri pavasarī, martā. Pirms sīciņo sēkliņu izsēšanas jāatceras, ka kūdras substrāts kārtīgi jānoblīvē, īpaši gar kastītes malām. Uz noblīvētās virsmas uzkaisa sēklas, tām pāri viegli uzsijā smilti vai granti, samitrina un apsedz ar polietilēna plēvi vai stiklu, lai dīgšanas sākumā būtu nodrošināts vienmērīgs gaisa mitrums. Kastīti novieto gaismā un siltumā, apmēram 20–22°C temperatūrā. Ja ievēroti visi iepriekš aprakstītie nosacījumi, sēklām būtu jāsadīgst vienas divu nedēļu laikā.  

Kā vēl pavairot? 

Pēc sadīgšanas augus izpiķē pa vienam, parasti uzreiz podos, kur tie pie labas agrotehnikas var augt pat līdz sava mūža beigām. Tas nozīmē, ka skaistnātres nepieder tiem augiem, kuriem aktuāla vairākkārtēja pārstādīšana. Ja jaunā auga izskats neliekas glīts, situāciju var glābt – galotņot, nokniebjot galotnes, tiek veicināta jaunu dzinumu attīstība, un krūmiņš sakuplo. Tomēr, kā rāda prakse, tas lielākajai daļai koleju hibrīdu un šķirņu nav vajadzīgs, jo augi paši bez cilvēka iejaukšanās veido skaistus, daudzzarainus un kuplus stāvus.Cienītājiem par prieku, skaistnātres ļoti vienkārši var pavairot arī ar lapainiem galotnes spraudeņiem. Tos var sākt griezt jau no agra pavasara līdz pat vēlam rudenim. Spraudeņus apsakņot nav sarežģīti – vienīgā prasība ir kūdras substrāts, mērens mitrums un siltums, aptuveni 20–22°C. Skaistnātru spraudeņi apsakņojas apmēram viena mēneša laikā. Jāatceras, ka pārāk vēlu rudenī stādus apsakņot nav prātīgi – uz jaunstādiem attieksies visas tās pašas pārziemināšanas problēmas, par kurām jau rakstīts iepriekš.    

Prasības 

Kā jau no tropu zemēm nākušas, skaistules kolejas vēlas trīs lietas: gaismu, siltumu un mitrumu. Lai izdabātu šīm prasībām, dārzā vēlams izbrīvēt vissaulainākās vietas. Ja vien stādi pakāpeniski pieradināti, tad tie labprāt pacieš pat tiešus, karsējošus saules starus dienas vidū. Skaistnātru lapu košās krāsas nespēj sabojāt arī ilgstoša pēcpusdienas un vakara saule.Ar siltumu Latvijas vasarās mēdz būt dažādi, bet kolejām tas patīk, jo zemāka temperatūra, jo sliktāk jūtas augi. Jāatceras, ka skaistnātres ir jutīgas pret zemu temperatūru, nemaz nerunājot par vieglu salnu. To nedrīkst aizmirst pavasarī, kad augus sāk pieradināt āra apstākļiem. Tādēļ labāk nogaidīt laiku, kad gaisa temperatūra ir stabilizējusies, aptuveni 15°C. Taču, ja stādi ir spēcīgi, Latvijas klimatam pakāpeniski pierūdīti, augšanas apstākļi nodrošināti labi, tad kolejas savus cienītājus priecēs un saglabās dekorativitāti arī brīžos, kad dzīvsudraba stabiņš īslaicīgi nokritīs zem 10°C atzīmes.Skaistnātrēm patīk vienmērīgs, mērens augsnes mitrums, tās slikti panes pārlaistīšanu, kā arī iekaltēšanu. Jāatceras, ka neviens augs necieš aukstu laistāmo ūdeni, arī kolejas. Ja skaistnātres tiek audzētas telpās, noteikti jārūpējas par gaisa mitrumu. Telpās parasti ir pārāk sauss gaiss, tādēļ jāatrisina tā mitrināšanas iespēja. 

Augsnes prasības 

Skaistnātres stāda un audzē vieglās, trūdvielām bagātās augsnēs ar viegli skābu līdz neitrālu augsnes pH reakciju. Augus nedrīkst stādīt smagās, blīvās augsnēs, jo smalkajai sakņu sistēmai tādas nav piemērotas. Skaistnātres teicami aug gan kūdras substrātā, gan vieglā dārza augsnē, gan lapu trūdzemē.Skaistnātru mēslošana lielā mērā ir atkarīga no tā, kādā augsnē augi ir iestādīti. Ja tās stādītas kūdrā, tad augi regulāri jāmēslo katru nedēļu; ja izmantota lapu trūdzeme, tad mēslot var retāk – reizi mēnesī. Mēslošanai parasti izmanto komplekso pilnmēslojumu ar samazinātu slāpekļa devu. Izrādās, slāpekļa pārbagātība draud ar spilgtā krāsojuma izbalēšanu. Arī pārējo minerālmēslu devām jābūt sabalansētām, tās nedrīkst būt par daudz, ne arī par maz. Ja ir iespējams, tad mēslošanu variē, minerālmēslus mainot ar organiskajiem – putnu, liellopu svaigiem vai kaltētiem – mēsliem.        

Sugu daudzveidība 

Koleju ģintī ir aptuveni 150 sugu, kuras savvaļā visvairāk izplatītas tropiskajā Āzijā un Āfrikā. Visaktīvāk un visplašāk izmantotā suga ir C.blumei, kas kalpojusi par pamatu daudziem skaistiem hibrīdiem (C.Blumei-Hybriden) un arī šķirnēm – 'Salmon Lace', 'Glory', 'Klondyke', 'Bronze Queen', 'Melody', 'Yalaha', 'Glory of Loxembourg', 'Pineapple Beauty', 'Ottoman', kuru skaits sniedzas pāri 200. Iepriekš uzskaitītās šķirnes izceļas ar dažādo krāsu kombināciju lapās, bet ir skaistnātru šķirnes ar vienkrāsu lapām, kuras ir ne mazāk pievilcīgas, piemēram, 'Autumn' ar sarkanbrūnām lapām, 'Purple' ar violetām lapām, 'Golden Bedder' ar dzeltenām lapām, 'Volcano' ar tumši sarkanām lapām. Izveidotas pundurformas, kuras augumā ir mazākas par 30 cm, piemēram, šķirne 'Sabre'. Īpaši pievilcīgas ir skaistnātres ar viļņainām lapām, piemēram, 'Butterfly', ar krokotām lapām – 'The Chief' un ar bārkstainām lapām – 'Firebird', kuru krūmu garums svārstās no 30 līdz 60 cm. No skaistnātru sugām visinteresantākā ir C. pumilus (syn. C. rehneltianus), kura veido nokarenas formas dzinumus ar sarkanbaltām, ar zaļu apmali iezīmētām lapām, un tās šķirne 'Trailing Queen' ar brūngani sarkanām lapām. Ļoti maz tiek audzētas, vairāk šīs skaistnātru sugas atrodas botānisko dārzu kolekcijās, piemēram, C. forskohlii, C. fredericii (šī suga vairāk lepojas ar skaistiem ziediem, kuri uzzied Ziemassvētku laikā), C. rotundifolius, C. thyrsoideus (arī šī suga izceļas ar zilo ziedu skaistumu ziemā, nevis lapu krāsojumu) u.c.  

Biežāk pieļautās kļūdas 

Vīst lapas – iespējamas divas galējības: vai nu saknes mirkst ūdenī, vai pamatīgi aizkaltēts.No stumbra apakšas krīt un dzeltē lapas – visticamāk, par maz gaismas.Nobirst jaunas lapas un stumbrs melnē – pārmērīgs mitrums augsnē jau ir izsaucis puves attīstību.Skaistnātru augšana palēninās, dzeltē lapas un to apakšpusē parādās smalks tīklojums – vainīga ir tīklērce.Jaunie dzinumi kļūst sīki – jāmeklē, vai nav parādījušās laputis.Lapas kļūst gaišas – apakšpusē var būt baltblusiņas.Lapas arī kļūst gaišas, jaunās aug kroplīgas, turklāt zaru žāklēs, lapu apakšpusē uz dzīslām parādās baltas vates piciņas – tās ir pūkainās bruņutis, ļoti nepatīkams kaitēklis.                                                                                                   

PADOMS NR. 1 Ja, neraugoties uz visām paredzamajām grūtībām, ir vēlēšanās skaistnātres saglabāt nākamajam gadam, tad augus oktobrī, novembrī bez žēlošanas pamatīgi apgriež, vismaz par divām trešdaļām no iepriekšējā auguma. Podu ar šiem stumbenīšiem novieto gaišā vietā, apmēram 12–15°C temperatūrā, minimāli laista un nemēslo līdz janvārim, februārim. 

PADOMS NR. 2 Lai saglabātu koleju lapu dekorativitāti, augiem neļauj uzziedēt, jo ziedēšanas process prasa pārlieku daudz enerģijas un spēka. Skaistnātru ziedu pumpurus izkniebj tikko tie parādījušies.   






 
Autorizācija
 

E-pasts:  
Parole:  
 

Reģistrēties
Aizmirsu paroli
 
 
Kalendārs
 
 
 Augu ziedēšanas kalendārs
 Augu ziedu un augļu tabula
 Augļu un ogu kalendārs
 
 
 
Informācija
 

Ērtākai stadisim.lv izmantošanai aicinām izmantot Firefox vai Google Chrome

 
Reklāma











 

  
Autortiesības: stadisim.lv 2010 - 2024.
0.102402 - 8148