Sākums
   
Katalogs
   
Pakalpojumi
   
Galerija
   
Uzņēmumi
   
Pasūtīt
   
Kontakti
 
108
 
Meklē augu grupas, augu veidus, augus, uzņēmumus, uzņēmumu darbības veidus!


 
Pasākumi
 

Pievieno savu pasākumu!
 
Raksti
 

Augļu koki
AUGĻU KOKU APGRIEŠANA...
 
Sīpolpuķes
Liliju stādīšana....
 
Rozes
Rožu mēslojums OSMOCOTE-kā tas darbojas?...
 
Telpu augi
LU Botaniskajā dāŗzā zied acālijas....
 
 
Iesakam
 
1
 Laimiņš Izskatīgais
2
 Hosta šaurlapu
3
 Roze Floribundroze MARIE CURIE
4
 Roze krūmroze ZAIDE
5
 Īriss augstais bārdainais ‘TOM JOHNSON’
6
 Tūja "Europe Gold" 60+ cm
7
 Bārbele tunberga "Admiration"
8
 Bumbiere Merton Pride
9
 All Affluter
10
 Roze Tējhibrīdroze MAMY BLUE
 
Statistika
 

 Stādi: 5004
 Stādu veidi: 3709
 Stādu vienības: 331862
 Uzņēmumi: 24
 

     
 

Visi (112)  Augļu koki (5)  Augsnes uzlabošana (4)  Ciemos dārzā.... (1)  Dārza darbu kalendārs (3)  Dārzeņi (8)  Dažādi (16)  Lapu koki un krūmi (10)  Ogulāji (8)  Receptes (1)  Rozes (4)  Sēklas (1)  Sīpolpuķes (7)  Skuju koki (1)  Telpu augi (1)  Vīnogas (1)  Zāliens (1)  Ziedi (12)  Ziemcietes (16)  
 
Raksti > Raksta apraksts
Pievienoja: Agita (Admin) - 17.03.2013

Par Ehinācijām...


Apraksts:

 

Ehinācija ir ziedoš ārstnieciskais augs,kas pieder asteru dzimtai un pēc zieda uzbūves ir kurvjziedis.

Ehināciju izcelsmes areāls ir no austrumu līdz centrālajai Ziemeļamerikai. To dabiskie augšanas apstākļi ir gan mitras, gan sausas prērijas un pameži. Ziedēšanas laiks svārstās no vasaras sākuma līdz pat rudens vidum, kad sākās salnas. To ziedkopas veido lielas galviņas uz kurām sagrupēti daudzi mazāki ziediņi. Ehinācijas savu nosaukumu ieguvušas no grieķu vārda kas tiešā tūlkojumā nozīmē jūras ezis, nosaukums dots dēļ zieda adatainā centrālā  diska,kas pēc izskata arī atgādina mazu ezīti. Ehinācijas tiek izmantotas  medikamentu ražošanā un apstādījumos pateicoties to ārkārtīgi izteiksmīgajiem ziediem.

Visas ehinācijas ir apveltītas ar ārstnieciskām un imunitāti stiprinošām īpašībām. 

Tās ir piemērotas,gan mitrām, gan ļoti sausām augsnēm. Auguma iezīmes ir dažādas tās svārstās no 15-150 cm. Gandrīz visas ehinācijas veido mietsakni izņemot E.purpurea- purpursarkano ehināciju, kas veido barkšsakni.  Latvijas dārzos tiek kultivēta tieši šī ehinācija, jo tās ziemcietība un augšanas prasības vislabāk atbilst mūsu klimatam. Ehināciju dzinumi ir stāvi un gandrīz nesazaroti. Lapojums uz stumbra izvietots pakāpeniski. Lapas ir klātas ar sīkiem matiņiem un to maliņas ir robotas, dažām šķirnēm lapu maliņas var būt līdzenas. Uz vienas zieda galviņas ir izvietoti aptuveni no 200 līdz 300 sīkāki ziediņi, to krāsojums pateicoties selekcijai ir dažnedažādākais, pagaidām vienīgā krāsa, kas ehinācijai nav iegūta ir zilā. Pagaidām vis jaunākais krāsojums ir baltie un dzeltenie toņi. 
Vēsture:

Echinacea angustifolia- šaurlapu ehinācija tika plaši lietota Amerikas indiāņu vidū pateicoties tās ārstnieciskajām īpašībām. Ehinācija bija viens galvenajiem antimikrobu augiem, kas tika pielietoti eklitiskajā medicīnā no 19 g.s. līdz pat 20 g.s. vidum. Tās pielietošana ir dokumentēta priekš čūskas kodumiem, Sibīrijas mēra gadījumos un sāpju mazināšanai. 1930 gadā Ehinācija kļuva populāra gan Eiropā, gan Amerikā un tās pielietojums medikamentu ražošanā strauji pieauga, pateicoties Valtera Samsona- Šveices homeopātisko līdzekļu ražotāja veiktajam pētījumam, par ehināciju pielietojumu Ziemeļamerikas iezemiešu apdzīvotajās teritorijās.

Tolaik iezemieši ehināciju neizmantoja saaukstēšanās ārstēšanai. Daudzās ciltīs to lietoja klepus, kakla sāpju, galvas sāpju un vispārīgo sāpju gadījumā. Ziemeļamerikas iezemieši šaurlapu ehinācijas īpašības atklāja elku meklēšanā kad kāds bija slims vai ievainots. Tādēļ iezemieši ehināciju iesauca par elku sakni.

 

Pielietojums:

 Ārstniecībai lieto ehinācijas lakstus un saknes. Lakstus ievāc auga ziedēšanas laikā, tos žāvē labi vēdināmās siltās telpās vai kaltēs 40 – 45 grādu temperatūrā ar labu ventilāciju. Saknes ievāc rudenī. Tās izrok, attīra augsni, nogriež lakstus un mazgā tekošā ūdenī. Pēc tam vītina un sagriež gabalos, tad žāvē kaltēs 40 – 45 grādu temperatūrā.

 

Ehinācija satur polisaharīdus, ēterisko eļļu, seskviterpēnus, kariofilēnu, dažādas minerālvielas, olbaltumvielas, taukskābes un vitamīnus. 

 

Augā esošās vielas stimulē imūno šūnu skaitu un aktivitāti, arī to šūnu, kas cīnās pret audzējiem. Lietojot ehinācijas līdzekļus tiek paātrināti visi dzīšanas procesi organismā, jo tiek veicināta jaunu normālu šūnu augšana.

 

Ehināciju ekstrakti tiek plaši izmantoti, lai cīnītos ar infekcijām, īpaši saaukstēšanās un citu augšējo elpošanas ceļu infekcijas gadījumā. Daudzi ehināciju izmanto pie pirmajām saaukstēšanās pazīmēm,lai apturētu  vai mazinātu saaukstēšanos. Pētniecības dati liecina, ka Echinacea var palīdzēt ārstēt saaukstēšanos un lietojot profilaksei samazina saaukstēšanās risku .

Echinacea tiek izmantots arī pret daudzām citām infekcijām, tostarp gripu, urīnceļu infekcijas, maksts rauga infekcijas, dzimumorgānu herpes, asins infekcijas (septicēmija), smaganu slimības, tonsilīts, Streptococcus infekcijas, sifilisu, vēdertīfs, malāriju un difteriju.

To pielieto ne tikai pie slimībām, kas  saistītas ar infekcijām, bet arī pielieto pie hroniska noguruma sindroma , reimatisma, migrēnas, gremošanas traucējumiem, sāpēm, reiboni, klaburčūska kodumiem, un uzmanības trūkuma traucējumiem- hiperaktivitātes .

Echinacijas ekstraktu lieto ārīgi uz ādas, lai ārstētu applaucējumus, abscesi,brūces, čūlas, apdegumus, ekzēmas, psoriāzi, UV starojuma izraisītus ādas bojājums, herpes , bišu dzēlienus, un hemoroīdus.

 

 

Cilvēki, kas lieto ehināciju, slimo daudz retāk. Ja arī slimo, tad daudz vieglākā slimības formā.






 
Autorizācija
 

E-pasts:  
Parole:  
 

Reģistrēties
Aizmirsu paroli
 
 
Kalendārs
 
 
 Augu ziedēšanas kalendārs
 Augu ziedu un augļu tabula
 Augļu un ogu kalendārs
 
 
 
Informācija
 

Ērtākai stadisim.lv izmantošanai aicinām izmantot Firefox vai Google Chrome

 
Reklāma











 

  
Autortiesības: stadisim.lv 2010 - 2024.
0.120359 - 12723