Sākums
   
Katalogs
   
Pakalpojumi
   
Galerija
   
Uzņēmumi
   
Pasūtīt
   
Kontakti
 
85
 
Meklē augu grupas, augu veidus, augus, uzņēmumus, uzņēmumu darbības veidus!


 
Pasākumi
 

Pievieno savu pasākumu!
 
Raksti
 

Augļu koki
AUGĻU KOKU APGRIEŠANA...
 
Sīpolpuķes
Liliju stādīšana....
 
Rozes
Rožu mēslojums OSMOCOTE-kā tas darbojas?...
 
Telpu augi
LU Botaniskajā dāŗzā zied acālijas....
 
 
Iesakam
 
1
 Sudrabsvece ķekarainā
2
 
3
 Roze Vēsturiskā ROSA MUNDI
4
 Lilija Muscadet 16/18 2gb.
5
 Š‘Š°Ń€Š²ŠøŠ½Š¾Šŗ Š¼Š°Š»Ń‹Š¹
6
 Roze Tējhibrīdroze SHI UN
7
 Lilija DIZZY
8
 Floksis skarainais "Classic Cassis"
9
 Krokusi Advance 5/7 (15gb.)
10
 
 
Statistika
 

 Stādi: 5001
 Stādu veidi: 3706
 Stādu vienības: 331754
 Uzņēmumi: 24
 

     
 

Visi (112)  Augļu koki (5)  Augsnes uzlabošana (4)  Ciemos dārzā.... (1)  Dārza darbu kalendārs (3)  Dārzeņi (8)  Dažādi (16)  Lapu koki un krūmi (10)  Ogulāji (8)  Receptes (1)  Rozes (4)  Sēklas (1)  Sīpolpuķes (7)  Skuju koki (1)  Telpu augi (1)  Vīnogas (1)  Zāliens (1)  Ziedi (12)  Ziemcietes (16)  
 
Raksti > Raksta apraksts
Pievienoja: Agita (Admin) - 14.11.2010

Skuju koki-labie milži


  SKUJU KOKI-labie milži  Koks – tas skan lepni!

/Žurnāls"Dārzā"/ 2010

Aizraujoties ar dažnedažādiem dekoratīviem sīkulīšiem dārzā, nedrīkst aizmirst par ražena auguma kokiem.  Sevišķi vērtīgi ir skujkoki 

Lielie koki ir tie īstie, kas piešķir visai dārza ainavai noskaņu, rada dārzā augiem tīkamu dzīves vidi, pasargājot no saltiem vējiem. Lielo koku stādus var atnest un ieaudzēt no meža.

 Lepnā priede 

Pasaulē ir apmēram 100 sugu. Visas priedes ir gaismas prasīgas un slikti pacieš lieku mitrumu.

 Parastā priede. Viena no populārākajām ir parastā priede (Pinus sylvestris). Tā labi piemērojas dažādiem augšanas apstākļiem, tiek uzskatīta par pieticīgu. Vislabāk aug vieglās, sausās un skābās augsnēs. Parastā priede aug ātri, sevišķi pirmajos desmit gados. Visu mūžu tā ir dekoratīva – jaunībā ar spilgti zaļām, reizēm zilganām skujām un kuplu zarojumu. Vēlāk daļai stumbra apakšējās daļas attīrās no zariem, bet augšējā daļa klāta ar spilgti rudu mizu.

 

! Parastā priede ir ļoti piemērota mūsu klimatam – tai ir izcila ziemcietība.

 Kuplā egle 

Visām eglēm ir virspusēja sakņu sistēma, tās labāk aug pietiekami mitrās augsnēs.

Parastā egle. Ne mazāk populāra ir parastā egle (Picea abies). Tā labvēlīgos apstākļos var sasniegt 20–25 m augstumu. Samērā ātraudzīga, 15–20 gadu vecumā tā sasniedz 7–10 m augstumu. Vainaga forma – konusveidīga, skujas – spilgti zaļas, asas. Ļoti skaisti ir nokarenie čiekuri, kuri ilgi saglabājas pie zariem. Parastai eglei ir daudz dekoratīvo formu, tāpēc vienmēr var atrast vispiemērotāko apstādījumiem.

Asā egle. Tikpat pazīstama pie mums ir kļuvusi Amerikas asā egle (Picea pungens). To bieži sauc arī par sudrabegli. Augstums – apmēram 15 m, zarojums – ļoti regulārs, ar izteikti sudrabaini zilām skujām, kas piešķir kokam ļoti svinīgu izskatu.

Kanādas egle. Ļoti dekoratīva ir arī Kanādas egle (Picea glauca) ar zilgano skuju krāsu un neskaitāmiem maziem čiekuriņiem. Tās augstums sasniedz 20 m, vainaga forma – koniska.

 Skaistā lapegle 

 Starp skujkokiem tā ieņem sevišķu vietu. Atšķirībā no citiem skujkokiem, lapegle rudenī nomet skujas un tādā veidā neuzkrāj kaitīgās vielas. Lapegle ir ātraudzīga, tās maigi zaļās skujas ir sevišķi dekoratīvas agri pavasarī. Lapegle ir samērā augsts koks, tās augstums var sasniegt 20 m, vainaga forma – plati koniska. Čiekuri – mazi, saglabājas uz zariem arī ziemā.

Eiropas un Japānas lapegle. Visplašāk pazīstamas ir Eiropas lapegle (Larix decidua) un Japānas lapegle (Larix kaempferi). Lapegles var stādīt gan grupās, gan arī atsevišķi kā soliteru. Tās ir samērā pieticīgas, taču labāk aug ar humusu bagātās, skābās augsnēs.

 Staltā baltegle 

 No pazīstamajām 50 sugām pie mums populāras ir balzama baltegle (Abies balsamea), vienkrāsas baltegle (Abies concolor), Korejas baltegle (Abies koreana) u.c.

Balteglēm nepieciešama auglīga, pietiekami mitra augsne, kā arī liels gaisa mitrums. Tā kā koki ir jutīgi pret gaisa piesārņojumu, tie slikti aug pilsētā un rūpnieciskajos rajonos. Baltegles viegli pazīt – to čiekuri aug vertikāli uz augšu un nenokrīt kā citiem skujkokiem, bet gan sadrūp kokā, kad nogatavojas sēklas.

Balzama baltegle. Augstums – 15–20 m, skujas – 15–20 mm garas, tumši zaļas, apakšpusē pelēcīgas, mīkstas, vainags – šauri konisks. Čiekuri – 5–9 cm gari, cilindriskas formas, novietoti vertikāli, sākumā tumši violeti, vēlāk kļūst pelēkbrūni un sveķaini.

Vienkrāsas baltegle. Augstums – 10–12 m, skujas – sirpjveidīgi izliektas ar spiciem galiem, 4–6 cm garas un 2–2,5 mm platas, zilzaļas. Čiekuri – 7–12 cm gari, cilindriskas formas, purpurzaļi, vertikāli vērsti uz augšu.

Korejas baltegle. Augstums – 7–10 m, lēnaudzīga, izturīga un tāpēc plaši izmantota dārzkopībā. Tā ir viena no skaistākajām baltegļu sugām. Skujas – īsas, tumši zaļas, apakšpusē pelēcīgas. Čiekuri – tumši violeti, vēlāk brūni, veidojas ļoti jauniem kokiem. Šī baltegle sevišķi piemērota piemājas dārziem.

 Kādēļ stādīt lielos skujkokus?

+ Aizvējam un paēnai

+ Skaisti visu gadu

+ Nav jāgrābj lapas rudeņos

+ Izdala labvēlīgus fitoncīdus

+ Vietējie – izcili ziemcietīgi

+ Viegli audzēt un kopt

+ Veido dārza ainavas mugurkaulu 




 
Autorizācija
 

E-pasts:  
Parole:  
 

Reģistrēties
Aizmirsu paroli
 
 
Kalendārs
 
 
 Augu ziedēšanas kalendārs
 Augu ziedu un augļu tabula
 Augļu un ogu kalendārs
 
 
 
Informācija
 

Ērtākai stadisim.lv izmantošanai aicinām izmantot Firefox vai Google Chrome

 
Reklāma











 

  
Autortiesības: stadisim.lv 2010 - 2024.
0.156272 - 12491