Sākums
   
Katalogs
   
Pakalpojumi
   
Galerija
   
Uzņēmumi
   
Pasūtīt
   
Kontakti
 
110
 
Meklē augu grupas, augu veidus, augus, uzņēmumus, uzņēmumu darbības veidus!


 
Pasākumi
 

Pievieno savu pasākumu!
 
Raksti
 

Augļu koki
AUGĻU KOKU APGRIEŠANA...
 
Sīpolpuķes
Liliju stādīšana....
 
Rozes
Rožu mēslojums OSMOCOTE-kā tas darbojas?...
 
Telpu augi
LU Botaniskajā dāŗzā zied acālijas....
 
 
Iesakam
 
1
 Lilija pildīta Miss Lucy
2
 Augststumbra roze "Duo"
3
 Forsītija "Goldrausch"
4
 Lilija FLASHPOINT
5
 CHANTED
6
 FLOROVIT mēslojums rododendriem, viršu augiem un hortenzijām, 2kg
7
 Roze Floribundroze GOLDEN SMILE
8
 IT"S A PLEASURE
9
 Plūme Ave
10
 MELNĀ MASKA
 
Statistika
 

 Stādi: 5004
 Stādu veidi: 3709
 Stādu vienības: 331862
 Uzņēmumi: 24
 

     
 

Visi (112)  Augļu koki (5)  Augsnes uzlabošana (4)  Ciemos dārzā.... (1)  Dārza darbu kalendārs (3)  Dārzeņi (8)  Dažādi (16)  Lapu koki un krūmi (10)  Ogulāji (8)  Receptes (1)  Rozes (4)  Sēklas (1)  Sīpolpuķes (7)  Skuju koki (1)  Telpu augi (1)  Vīnogas (1)  Zāliens (1)  Ziedi (12)  Ziemcietes (16)  
 
Raksti > Raksta apraksts
Pievienoja: LU BotaniskajÄ - 13.01.2012

Timiāns (Thymus vulgaris L.)


Raksturīgākā timiāna sastāvdaļa ir smaržojoša ēteriskā eļļa, kuras saturs svaigos augos ir līdz 1.2 %. Ēteriskās eļļas galvenā sastāvdaļa ir timols 50% un tai piemīt antiseptiskas īpašības. Timiāns satur arī rūgtvielas, miecvielas, saponīnus un sveķus. Veidojot Adventes vainagu, var pielikt timiānu, tas kopējā tuvojošos svētku smaržu buķetē veido smalkas nianses.

Timiāns (Thymus vulgaris L.) ir mūžzaļš, daudzgadīgs panātru dzimtas augs, stumbri līdz 30 cm, lapas pretējas ar īsiem kātiem, sīkas. Ziedēt sāk otrajā gadā, ziedi mazi, sārti violeti. Zināmi divi timiāna paveidi- franču un vācu. Franču timiāns aug ātrāk, ir kuplāks un sala neizturīgāks, katru gadu audzējams no sēklām. Vācu jeb ziemas timiāns ir ziemcietīgs un sala izturīgs.

Audzēšana- timiāna audzēšanai jāizvēlas no aukstiem aizsargāta, silta, saulaina vieta. Piemērotas ir vieglas, irdenas, trūdvielām un ar kaļķi bagātas augsnes ar pH 6.5. Labākie priekšaugi- ar organiskiem mēsliem mēsloti rušināmaugi. Pamatmēslojumam augsnē iestrādā 2-3 kg uz 1 kvadrātmetru organiskā mēslojuma, 30-40 g superfosfāta, tikpat kālija hlorīda, 10 g amonija nitrāta. Timiānu var izmantot kā viengadīgu vai daudzgadīgu kultūru, var audzēt akmeņdārzos, puķu podos un balkonu kastēs. Pavairo ar sēklām, spraudeņiem, dalot cerus vai dēstiem. Sēj virs augsnes!!! Timiānu stādiem sēj martā siltumnīcā. Tā kā sēklas ir ļoti sīkas, ieteicams tās sajaukt ar izsijātām, sausām smiltīm un tikai izkaisīt uz mitras augsnes. Kad parādās pirmā īstā lapiņa, stādus piķē. Uz lauka izstāda maija otrajā pusē 20x20 cm attālumā. Pavairojot ar ceru, izvēlas jaunākus augus. Timiānam nepatīk nezāles. Jaunie stādījumi jākopj rūpīgi, regulāri jāapkaro nezāles, jo tās timiānu sīkā auguma un lēnās attīstības dēļ viegli nomāc. Lai timiāns labāk pārziemotu, vēlu rudenī tas jānoliec pie zemes un jāpiesedz ar lapām, salmiem, egļu zariem vai citiem materiāliem. Pavasarī pēc salnām segumu noņem un dod papildmēslojumu- 10 g/m2, pēc ražas novākšanas papildmēslojumu dod atkārtoti.

Novākšana- svaigam patēriņam dzinumus izlases veidā vāc pēc vajadzības pirmajā un nākamajos gados. Visvairāk ēteriskās eļļas ir augos, un tie ir aromātiskāki agrās pēcpusdienas stundās. Masveidā augus ievāc ziedēšanas sākumā, nogriežot tos 5 cm virs zemes, sadala zariņus sīkāk un žāvē ēnā. Uzglabā gaisa un gaismas necaurlaidīgā traukā.

Izmantošana- dzinumu galotnes, lapas un ziedus svaigus un kaltētus plaši lieto kā garšvielu gaļas, zivju un dārzeņu ēdieniem, mērcēm, salātiem un marinādēm. Kopā ar melisu un estragonu to lieto etiķa aromatizēšanai, bet maisījumā kopā ar pupumētru ir labs melno piparu aizstājējs. Tautas medicīnā timiānu izmanto pret sāpēm, sieviešu slimībām, migrēnām un citām nervu slimībām. Pret nenoteiktām, mainīgām nervu sāpēm dažādās ķermeņa vietās palīdz timiāna tēja. Timiāna ekstraktu lieto pret klepu- tas mīkstina un veicina krēpu atdalīšanos, to iesaka lietot arī plaušu slimniekiem. Timiāns veicina gremošanu, kas ir svarīgi, ēdot treknus ēdienus. Floristi timiānu izmanto pušķiem un galda dekorēšanai, mazi, ziedoši zariņi, skaisti izceļ galda klājumu.

Dažas receptes

Zivs ar timiānu- ņem zivi, piemēram, karpu, notīra zvīņas, iztīra iekšas, apkaisa ar sāli. Saplūc palielu pušķi pētersīļus un timiānu, smalki sagriež. Sadrupina dažas šķēles baltmaizi, sajauc ar 100 g sviesta un zaļumiem. Iegūto masu pilda zivs vēderā un noklāj zivs virsu, ietin folijā un cep cepeškrāsnī. Zivs piesūcas ar zaļumu garšu un ir ļoti garšīgi.

Ķirbis pildīts ar timiānu- spageti ķirbi pārgriež uz pusēm (gareniski), izņem sēklas un mīkstumu, apkaisa ar sāli, pārslaka ar olīveļļu un ieliek ķirbī palielu saišķi timiāna, to visu izcep cepeškrāsnī- bezgala garšīgi!

(Urzula Bunce, Dārza Pasaule 01/2008)






 
Autorizācija
 

E-pasts:  
Parole:  
 

Reģistrēties
Aizmirsu paroli
 
 
Kalendārs
 
 
 Augu ziedēšanas kalendārs
 Augu ziedu un augļu tabula
 Augļu un ogu kalendārs
 
 
 
Informācija
 

Ērtākai stadisim.lv izmantošanai aicinām izmantot Firefox vai Google Chrome

 
Reklāma











 

  
Autortiesības: stadisim.lv 2010 - 2024.
0.112904 - 10504